Skalky


skalka z pískovcových kamenů osázená čarověníkyÚkolem skalky či alpina je napodobení horské krajiny nebo skalnaté oblasti. Jedná se o detailní kompoziční prvek v zahradě, který je potřeba vhodně umístit. Je často osázen zakrslými dřevinami, skalničkami a alpínkami. Tvůrce dobře vybudované skalky by měl načerpat inspiraci v přírodě a mít cit pro detail.

Proč si nechat vybudovat na zahradě alpinum?
Patří mezi nejzajímavější prvky na zahradě. Záleží na charakteru zahrady, podle toho volíme styl alpina či skalky (pravidelné, nepravidelné), umístění (do průhledu, k jezírkům či na skryté místo). Nalezneme na něm velké množství, jak kvetoucích rostlin, které kvetou po celý rok, tak zajímavých tvarových kultivarů a botanických druhů dřevin. Dále mnoho živočišných druhů, ty v něm nalézají úkryt.
Skalku můžeme doplnit o jezírka (připomínající horská plesa), suťoviště, vřesoviště, rašeliniště, může však i navazovat na lesní, hajní partie s přírodně vyhlížejícím jezírkem.
 
Nejčastější typy skalek:
● stupňovitá skalka
● vrstevnatá skalka

Oba tyto typy skalek tvoříme. Také máme z vlastní produkce, od zkušených sběratelů a pěstitelů nebo z tuzemských školek skalničky a zakrslé dřeviny. Skalničky používáme nejčastěji méně náročné, ale přesto zajímavé. Můžeme Vám na skalku sehnat i velmi netradiční druhy (některé máme v sortimentu), ty však bývají náročné na pěstování.

Skalka z pískovce zákoutí s kapradím a  mechovým kamenemlesní skalka