Nádobové a interiérové rostliny


Balkonové rostlinySurfinia Phalaenopsis hybrid


Nádobové a balkónové rostliny


V létě, kdy už nekvete mnoho dřevin a trvalek, je vhodné vnést barevnost do zahradní kompozice.  Nádobové rostliny plní tuto funkci od začátku léta až do prvních podzimních mrazíků. Podle toho, do jakého stylu charakterizujeme zahradu, vybíráme jak rostliny tak také nádoby. Nádoby je vhodné volit ve stejném typu (tvar, materiál, glazura atd.). Do nádob použijeme druhy rostlin, u kterých víme, jaké mají nároky (slunce, zálivka, množství živin). Rozmístění nádob s rostlinami je také důležité, aby celá kompozice vypadala uceleně. Pochopitelně jsou zde i další faktory, které ovlivňují výběr rostlin, nádob či jejich umístění.

odruhy Begonia tuberhybrida pendula      
na prvním obrázku Begonia tuberhybrida pendula na druhém obrázku Gloriosa rothschildiana

Balkónové a nádobové rostliny jsou vhodné k osázení truhlíků, květináčů nebo závěsných košů. Slouží především k zútulnění terasy, balkonu, atria či ozdobení oken a altánů apod. Výběr sortimentu závisí na stávajícím stanovišti( kde daná rostlina má být, zda je slunečné, chráněné...), na nárocích rostlin, typu růstu,...
Pokud chceme mít na terase zákoutí z balkónových či nádobových rostlin, musíme se o ně pravidelně starat, protože na rozdíl od vysazených rostlin v půdě rychleji vysychají a také se musí častěji hnojit. Ulehčení zálivky by mohly zajistit samozavlažovací truhlíky, ale mají větší pořizovací cenu.

 
  Albizia julibrissin ´Summer Chocolate´
       Pelargonium zonale ´Gizela´                                                               Albizia julibrissin     'Summer Chocolate'

Rostliny do interiéru

Byt bez rostlin není bytem, protože se v něm nenachází kus přírody a i sebelepší dekorace nenahradí živou rostlinu. Výběr rostlin vhodných do daného interiéru se odvíjí od možností majitele (čas, zkušenosti,...), desing interiéru a v neposlední řadě světelných podmínkách určeného místa pro rostliny. 
Možnosti majitele - je to právě čas, který určuje, jakou dobu stráví majitel péčí o rostlinu a pokud ho nemá příliš nazbyt, je dobré si vybírat nenáročné rostliny na údržbu a zálivku atd. Dalším ovlivňujícím faktorem majitele jsou jeho zkušenosti s rostlinami - je důležité aby se majitel o vybranou rostlinu začal zajímat dříve, než ji zakoupí, aby později nezjistil, že ji nemůže poskytnout podmínky pro její život či jestli na ní není alergický. 
Desing interiéru - dnes jsou rostliny vybírány, tak aby se hodily k modernímu čistému zařízení bytu. Důležité je používání estetiky, klade se důraz na harmonii linií interiéru se shodně zvolenými nádobami a rostlinami.
Světelné podmínky daného místa musíme zvážit s ohledem na nároky vybrané rostliny. Pro všechny rostliny je důležité světlo, teplo, voda, živiny, oxid uhličitý, vzdušná vlhkost. Uvedené faktory jsou na sobě velmi závislé.  


Phalaenopsis hybrid   Strelitzia nicolai chamaedorea elegans

 Phalaenopsis hybrid                                               Strelitzia nicolai   -  semenáče necelý rok           Chamaedorea elegans             
 

 
Poznámka: Mezi nádobovými a interiérovými rostlinami je velmi tenká hranice. Protože některé nádobové rostlin lze přezimovat v bytě či v teplé zimní zahradě a zároveň interiérové rostliny lze letnit venku.
POZOR: Při zimování balkónových a nádobových rostlin v interiéru je nebezpečí, že se na tyto rostliny může vyskytnout alergie. Je tedy mnohem lepší je zimovat ve vyhraněných místnostech.